התפתחות התינוק – כמה שלבים שכדאי להכיר

הורים לתינוק מופתעים מהמהירות בה הילד מתפתח וצומח, וכיצד תוך זמן קצר התינוק גדל ומתחיל לשלוט בשריריו ובתנועותיו. שלבי התפתחות התינוק עד גיל שנה מתרחשים לרוב בקצב ידוע, אך חשוב לזכור כי כל תינוק מתפתח בקצב הנכון והייחודי לו. נהוג לחלק את שלבי התפתחות התינוק לפי חודשים, כאשר התינוק עובר לשלב הבא רק לאחר שיחוש בטחון וישלים את השלב הקודם לו. במהלך שלבי ההתפתחות עלול התינוק לסבול ממצוקות שונות כמו כאבי גדילה או גזים, אך גם ממצוקה רגשית בגלל חוסר יכולתו להצליח לבצע פעולה מסוימת. תפקידנו כהורים להקל על התינוק ולתמוך בו רגשית, וחשוב להכיר את  הסדר הכרונולוגי של שלבי ההתפתחות, על מנת לרכוש משחקי התפתחות ובבוא הזמן גם נעלי טרום הליכה המסייעות לו בצעדיו הראשונים.

מלידה עד חודש

בחודש הראשון לחייו מרבה התינוק לישון, כשני שליש מזמנו, ולקראת סוף החודש הראשון הוא מתחיל להחזיק ולסובב את ראשו על מנת לחפש את פטמת האם וכדי לעקוב אחרי אור, צלילים ועצמים נעים.

חודש שני

במהלך החודש השני להתפתחות התינוק הוא מצליח להחזיק יפה את ראשו אך עדיין צריך תמיכה, ומסוגל להביא את ידיו למרכז הגוף, ליצור קשר עין ולסובב את ראשו לכיוון רעשים.

חודש שלישי

התינוק מושיט את ידיו על מנת לאחוז בחפצים המונחים לידו ומגלה את העולם הסובב אותו באמצעות הכנסת דברים לפיו. חשוב לרכוש עבורו משחקי התפתחות כמו נשכנים, בובות רכות וצעצועים נוספים שניתן להכניס לפה.

חודש רביעי

התינוק מתחיל להשתמש ביעילות באצבעות ידיו כדי למשש חפצים, הוא מרים את רגליו לכיוון ידיו באופן רצוני, מסובב את ראשו לעבר מקור רעש, ומסוגל להישען על מרפקיו, כאשר הוא שוכב על הבטן.

חודש חמישי

התינוק מתחיל להתהפך, מפתח קשר מוח יד, מכוון את תנועת גפיו באופן רצוני ומודע, משחק עם רגליו בעודו שוכב על הבטן, ומעביר חפצים מיד ליד. בשלב זה כדאי להניח סביבו משחקים המתאימים לגילו ולקצב התפתחותו, לדוגמה אוניברסיטה עם משחקים התלויים מעליו, נשכנים, רעשנים, בובות, כדור ועוד.

חודש שישי -שביעי

התינוק בודק את גפיו ואיברי גופו, תופס יד ורגל נגדית, עושה כפיפות שמיכה ומסתובב על צירו. בחודש השביעי התינוק מתחיל לעמוד על שש ומתנסה לראשונה בשלבי הזחילה, מושיט את ידיו גבוה כדי להחזיק חפצים ולאחר מכן משליך אותם לרצפה.

חודש שמיני- עשירי

התינוק מצליח לזחול קדימה ואחורה, לשבת לבד מספר דקות והמוטוריקה העדינה מתחילה להתפתח. במהלך החודש התשיעי התינוק מסוגל לשבת זמן רב, למחוא כפיים, לאחוז בחוזקה חפצים ולבצע דחיפות עם רגליו כשלב מקדים לעמידה. בחודש העשירי התינוק מצליח להתרומם למצב עמידה, לטפס במדרגות ולאחוז לבד בקבוק שתייה. בשלב זה חשוב לרכוש עבורו נעלי טרום הליכה המסייעות לו לעמוד ביציבות ולבצע צעדים ראשונים עם תמיכה נכונה ובריאה לכף הרגל.

נעלי טרום הליכה - שושוז שחור אדום
נעלי טרום הליכה – שושוז שחור אדום

חודש אחד עשר עד גיל שנה

התינוק מסוגל לדחוף עגלת ילדים, לאחוז בבימבה, לשחק משחקי קוקו, להחביא חפצים, לבנות מגדל לבנים, להרים פריטים מהרצפה, וללכת סביב רהיטים כמו שולחן. בשלב זה עלול התינוק לסבול מבעיות כמו: כאבי גדילה, בעיקר בשעות הלילה.

רוצים להזמין עבור ילדיכם נעלי טרום הליכה ומשחקי התפתחות, שיעזרו להם לעבור את שלבי ההתפתחות הראשונים בצורה טובה ונוחה? צרו איתנו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *