5 סיבות מדוע צעצועים ומשחקים חשובים עבור ילדכם

תשאלו כל אמא עסוקה מדוע חשוב שלילדיה יהיו צעצועים ומשחקים והיא תענה לכם מיד שככה הילדים לא יסתובבו לה בין הרגליים… לפחות לכמה רגעים.

סיבה טובה? בהחלט!

אבל ישנן סיבות נוספות, לא פחות חשובות, לכך שכדאי להשקיע בקניית צעצועים.

הנקודה הכי חשובה כשקונים משחקים וצעצועים לילדים היא לוודא שהצעצועים האלו יהיו מעשירים ויתרמו לצמיחה ולמידה. הצעצועים שאנו בוחרים עבור ילדינו בשנים הראשונות לחייהם חשובים להתפתחות כישורי השפה שלהם, הכישורים המוטורים, יכולת החשיבה, תחושת הבטחון וכישורי החברה שלהם.

אז לפני שאתם קונים צעצוע כזה או אחר רק משום שהוא אופנתי, עצרו רגע וחישבו איזו השפעה תהיה לו על התפתחות ילדכם.

5 תחומי התפתחות חשובים שצעצועים יכולים לתרום להם:

1. צעצועים תורמים לפיתוח כישורי שפה.

האם ידעתם שהקולות ה"מטופשים" שאנחנו נוהגים להשמיע לתינוקות הם הבסיס ממנו הם לומדים לתקשר? מהר מאוד, תינוקות יגיבו חזרה בקולות משלהם. כך הם מנסים להעביר לכם מסרים חזרה – שמחה, התלהבות או אפילו כעס. כשאתם שרים לילדכם בגיל צעיר זה אתם לא רק מרגיעים אותו. אתם מלמדים אותו  שפה ומילים. צעצועים שמשמיעים קולות דיבור ושירה עושים משהו דומה – הם מספקים לו כלי ללימוד כישורי שפה בזמן שאתם עסוקים מכדי לדבר ולשיר להם בעצמכם.

2. צעצועים תורמים לפיתוח כישורי מוטוריקה גסה ועדינה.

צעצועים רבים מסייעים לילדכם לפתח את כישורי המוטוריקה הגסה והעדינה שלהם בו זמנית. כאשר ילד לומד להחזיק בידו חפץ כמו רעשן לדוגמא, הוא מתחיל למפתח את המוטוריקה העדינה שלו. כאשר, מעט מאוחר יותר, הוא מנסה להביא את הרעשן הזה כלפי פיו הוא כבר מתחיל לפתח גם מוטוריקה גסה.

גם אותם מוביילים שאנו תולים מעל למיטה או ללול של ילדינו  תורמים רבות לפיתוח היכולות המוטוריות שלהם. הם מושכים את תשומת ליבו של הילד והוא מנסה לתפוס אותם בידיו.

 3. צעצועים תורמים לפיתוח יכולות קוגניטיביות.

הצעדים הראשונים בפיתוח ההבנה של "גורם ותוצאה" מתרחשים, בין היתר, כשתינוקות משחקים ברעשנים. הם מזיזים אותם, שומעים רעש, ולאחר זמן מה קולטים כי שתי הפעולות קשורות אחת לשנייה.

צעצועים רבים תורמים ללמידה הקוגניטיבית והבנת תופעת ה"גורם ותוצאה". פזלים הם דוגמה מצוינת לכך: הילדים מנסים לחבר יחד את החלקים ולומדים ליצור איתם את "השלם". בשלב זה מומלץ גם להתחיל ולחשוף את הילדים לצעצועים שעוסקים ב"גורם ותוצאה" ומערבים צבעים, מספרים, צורות וגדלים. קוביות בנייה וטבעות השחלה הם דוגמאות מצוינות לצעצועים שחושפים את הילד להבנה מתקדמת מעט יותר של "גורם ותוצאה" ודורשות גם ניתוח של גדלים יחסים.

 4. צעצועים תורמים לפיתוח תחושת הביטחון.

למעשה אתם עוזרים לילדיכם לפתח תחושת בטחון בכל פעם שאתם משחקים עימם. בין אם אתם קוראים להם ספר, מרכיבים איתם פזל או יושבים לשחק איתם במשחק קופסה – הפעילות המשותפת וזמן האיכות שאתם מקדישים להם יוצרים אצלם תחושה שאתם מעריכים אותם ושהם חיים בסביבה בטוחה. מרבית ההורים משחקים ומבלים עם ילדיהם כשהם צעירים מאוד ושוכחים לעשות זאת כשהילדים גדלים והופכים לכאורה לעצמאיים יותר. בשלב זה הורים רבים שוכחים את עצמם בעיסוקיי היום יום שלהם ולא דואגים לפנות זמן למשחק עם הילדים.

 5. שימוש בצעצועים לפיתוח כישורים חברתיים.

כמה פעמים אמרתם לילדיכם "שחק יפה!" או "תן גם לאחותך לשחק" או סתם "אסור לנשוך"?

בכל פעם שאתם רוכשים לילדיכם צעצוע חדש שניתן לחלוק עם ילדים נוספים – אתם בעצם תורמים להתפתחות החברתית שלו. אם יש לכם רק ילד אחד – הקפידו לקחת אותו לגן השעשועים לפגוש ילדים נוספים. מומלץ אפילו לקחת איתכם בכל פעם צעצוע שיקר לליבו ולחשוף אותו לצורך לחלוק את הצעצוע האהוב עם ילדים נוספים. זהו אחד מהשיעורים החשובים ביותר שאנו כהורים יכולים לתת לילדינו – איך לחלוק ולהסתדר עם הזולת. אף אחד מאיתנו אינו חי בבידוד. לכן, ככל שילדים ילמדו להסתדר עם חברים בגיל צעיר יותר – כך יהיה להם קל יותר מאוחר יותר.

אם אתם מתכננים לקנות צעצוע חדש כמתנה, לילדכם, לנכדכם, או לילד של חברים – קחו את הזמן וחשבו היטב. בידקו שהצעצוע שאתם בוחרים תורם להתפתחות הילד באחד מהתחומים הללו.

 רעיונות למתנות איכותיות וחינוכיות לילדים ניתן למצוא בחנות "להלו רגעי ילדות".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *